Kim jest i co robi UX designer?

Kim jest i co robi UX designer?

13 marca, 2021 0 przez Maciej

Branża technologiczna rozwija się w ogromnym tempie. Wzrasta zapotrzebowanie na pracowników specjalizujących się w różnych jej gałęziach. Jedną takich grup są UX designerzy, którym przyjrzymy się w poniższym artykule. Odpowiemy też na pytanie, czy UX designer to po prostu grafik?

Co to jest UX ?

UX to skrót od angielskiego user experience, co możemy przetłumaczyć jak doświadczenie użytkownika. Termin ten jest dość pojemny, a wszedł do użycia w latach 90.tych. Obecnie zyskuje na popularności, gdyż odnosi się najczęściej do produktów cyfrowych takich jak strony internetowe czy aplikacje mobilne Narzędzia UX mogą być pomocne w rozwoju biznesu internetowego, wdrażaniu aplikacji mobilnych czy przy pisaniu blogów i newsletterów.

Na UX składają się badanie preferencji użytkowników, odpowiednia treść informacji, strategii wdrażania i oczywiście projekt interfejsu, jego użyteczność i to, do jakich interakcji prowadzi. Dobrze zaprojektowany interfejs, który będzie łatwy w obsłudze, wizualnie, jak i funkcjonalnie, wpływa całościowo na doświadczenia użytkownika. Właściwie zaprojektowane doświadczenie użytkownika to przede wszystkim zapewnienie mu pozytywnych odczuć podczas korzystania z aplikacji.

analiza ux

Kim jest UX designer?

Pracę UX designera łatwo pomylić z pracą grafika. Jest to zajęcie z definicji bardziej pojemne. Można ją podzielić na dwa główne obszary. Pierwsza to część badawcza tzw. research. Osoba zajmująca się reasearchem prowadzi rozmowy z potencjalnymi użytkownikami, się borykać osoba korzystająca z aplikacji. Tę część wieńczy prototypownie, które ma na celu przetestowanie założonych rozwiązań jeszcze zanim projekt zostanie wdrożony.

Pozwoli to zaoszczędzić sporo pracy i środków. Drugim głównym ogniwem jest projektowanie, na które składa się głównie część graficzna. To tu zapadają decyzje co do wyboru odpowiedniej kolorystyki, ikonografii i typografii czy też użycia elementów typowo dekoracyjnych. Istotnym elementem tego obszaru jest właściwa architektura treści. Wszystko musi być tak skonstruowane, aby było czytelne i ciekawe dla użytkownika. Gdy projekt jest gotowy, następują testy użyteczności, które pomagają zweryfikować, które rozwiązania się sprawdziły, a z których należy zrezygnować.

Zadania UX designera

Specjalista w dziedzinie UX designu oprócz zdolności projektowych czy badawczych powinien też współpracować z osobami decyzyjnymi czy menadżerami projektu. Razem mogą bowiem, realnie wpływać na strategię rozwoju produktu.

Podsumowując, do zadań UX designera należy projektowanie interakcji, czyli tego, jak będzie wyglądać aplikacja. To przekłada się również na sposób, w jaki będzie z niej korzystał użytkownik, jakie kolejne działania będzie podejmował. Dlatego istotne jest, jak zostaną umieszczone poszczególne elementu interfejsu na ekranie urządzenia. Wszystko to jest poprzedzone odpowiednimi badaniami i testami alternatywnych rozwiązań.