Ile zarabia programista w 2021 roku?

Ile zarabia programista w 2021 roku?

14 marca, 2021 0 przez Maciej

Branża IT rozwija się w niesamowitym tempie. Zawód programisty jest jednym z najbardziej pożądanych fachów na rynku. Sprawdź, ile zarabia programista w 2021 roku. Może warto pomyśleć o przekwalifikowaniu się w tym kierunku?

Zarobki programistów w 2021 roku

Jak w każdym zawodzie zarobki są zróżnicowane w zależności od posiadanego przez daną osobę wykształcenia, doświadczenia oraz zajmowanego stanowiska. Ważnymi zmiennymi różnicującymi są też miejsca zamieszkania czy wielkość firmy, obszar specjalizacji i język kodowania.

Według danych przestawionych przez Ogólnopolskie Badania Wynagrodzeń przeprowadzone w styczniu 2021 roku, zarobki programistów wahają się między średnim wynagrodzeniem 5220 brutto dla młodszego specjalisty do nawet 11090 brutto jako średnie dochody starszego programisty. Przy czym przeciętne wynagrodzenie w gospodarce w ubiegłym roku wynosiło wg Głównego Urzędu Statystycznego 5167,47 zł. Brutto. Można więc zauważyć, że dochody specjalistów branży IT wybiegają znacznie ponad średnią krajową.

Rekordziści mogą zarobić wg aktualnie dostępnych ofert pracy między 25000 a 35000 złotych netto miesięcznie, na stanowisku Azure Cloud Architect. Oczywiście przeciętny programista nie zarabia tak imponujących pieniędzy, Jednak z punktu widzenia innych dziedzin branża IT wydaje się uprzywilejowana w kwestii możliwych wynagrodzeń i ich stabilnego wzrostu.

programista zarobki

Ile zarabiają specjaliści branży IT?

W zależności od wybranej specjalizacji pracownicy sektora IT mogą uzyskać zarobki na imponującym poziomie. Co więcej, rok rocznie te kwoty się zwiększają, a w serwisach ogłoszeniowych nie brakuje ofert pracy. Na najwyższe zarobki mogą liczyć specjaliści security oraz Big Data. W tych dziedzinach można liczyć na zarobki wahające się między 16 tys. zł netto do nawet ponad 22 tys. zł netto.

Na kolejnych miejscach ze szczytu zarobkowych możliwości znalazły się obszary DevOps i Business Intelligence, z pensjami rzędu kilkunastu tysięcy. Zwykle większe kwoty są możliwe do zarobienie przy zatrudnieniu na kontraktach B2B, czyli prowadząc własną działalność gospodarczą i świadczyć w niej usługi dla biznesu. Różnice w pensji, jaką można uzyskać, zależą od formy zatrudnienia (na niekorzyść umowy o pracę), ale też poziomu doświadczenia. Im ktoś jest lepiej wyspecjalizowany w danej dziedzinie, tym jego sukces finansowy jest większy.

Zarobki  w branży IT

Kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę to fakt, że zarobki niektórych gałęzi IT odstają od średniej europejskiej. Chodzi tu głównie o specjalistów UX/Design i Support. W ich przypadku zarobki nie przekraczają kwoty 10 000 złotych netto, jednak można się spodziewać w najbliższym czasie, że kwoty te będą dążyć do standardów zachodnioeuropejskich rynków.

Branża IT to nie tylko programiści, ale to również project managerzy, którzy są odpowiedzialni za planowanie i terminową realizację projektów. Ich zarobki wahają się wokół 7000 zł brutto. Ponadto rozrasta się branża HR dedykowana rekrutacji specjalistów IT. Tu średnia pensja to około 5500 brutto.