Co to takiego user experience?
15 marca, 2021Internet pełen jest niekończącej się wręcz treści. Warto umieć się wyróżnić w tłumie. Można to osiągnąć, kładąc nacisk na funkcjonalność i dobre doświadczenie użytkownika w obcowaniu z naszą stroną. Dlatego warto znać termin User Experience i obszar, jakiego dotyczy.
Definicja User Experience
Termin User Experience znany jako UX zaczął być używany w latach 90. Jest to, najprościej mówiąc, doświadczenie użytkownika. Jest to pojemny termin, w którym zawiera się wiele elementów i nieustanne się rozwija. Dotyczy w głównej mierze branży technologicznej, ale korzysta z doświadczeń również innych dziedzin nauki – psychologii, socjologii czy filologii bądź sztuki. Zagadnienie User Experience może okazać się przydatne, gdy myślimy o rozwoju biznesu internetowego, chcemy stworzyć aplikację lub program, piszemy bloga czy opracowujemy projekt na firmową stronę www.
Obszary składające się na UX
Na dyscyplinę User Experience składają się różne obszary działań. Nie jest to jedynie wizualny projekt interfejsu. Pierwszy element składający się na UX to research, czyli faza odkrywania, jakim problemem się zajmujemy i jak należy go rozwiązać. Drugi obszar to architektura informacji, istotna zwłaszcza w rozbudowanych projektach o wielu podstronach.
Trzecia część to prototypownie, dzięki któremu to działaniu możemy zweryfikować w praktyce założone rozwiązania i nanieść konieczne zmiany. Kolejny ważny obszar to projektowanie interfejsu i informacji. Tu zmieniamy szkice w gotowy projekt. Uwzględniamy tu zarówno kolorystykę, wielkość, rozmieszczenie poszczególnych elementów, jak i dobór typografii i ikon, a także elementów dekoracyjnych. Po tym etapie uzyskujemy wygląd w proponowany wygląd interfejsu. Po tym etapie przeprowadzane są testy użyteczności, aby zweryfikować, które rozwiązania się sprawdzają, a co należy zmienić. Ostatnia część, o której warto wspomnieć to użyteczność.
Ważne by zaprojektowany interfejs był czytelny i przejrzysty. Im prostsze wybory będzie musiał podjąć użytkownik, tym bardziej będzie przyjazny dla niego. Zadania powinny być jak najmniej angażujące a nawigacja jak najbardziej skuteczna. Warto również wybierać design, który jest zgodny z aktualnie dominującymi trendami.
User Experience w praktyce
Jeśli chodzi o User Experience, to nie można poprzestać na teoretycznych rozważaniach, co jest lepszym rozwiązaniem, a co gorszym. Należy teorię wypróbować w praktyce a na zdobytych doświadczeniach zbudować fundament pod dobry UX poparty atrakcyjnym designem. Dzięki wykorzystaniu testów użyteczności uzyskamy jasną informację na temat korzystniejszych rozwiązań, doboru słów, szczegółów wyglądu, jakości zdjęć czy przyjętych kolorów.
Optymalne skonstruowanie User Experience to inwestycja, która przełoży się na wymierne zyski. Dzięki niej możemy wpłynąć na wzrost sprzedaży i równoczesne zmniejszenie ponoszonych kosztów np. reklamy. Właściwa optymalizacja treści, wyglądu i przystępna forma dla użytkownika przekładają się na pozytywne konotacje związane z naszym produktem. Czasem drobna zmiana przynosi efekty dużej wagi. Dlatego warto zadbać o zadowolenie użytkownika i korzystać z rozwiązań UX.