Poznaj trendy w aplikacjach mobilnych w 2021 roku!

Poznaj trendy w aplikacjach mobilnych w 2021 roku!

17 marca, 2021 0 przez Maciej

Niemal każdy ma w kieszeni smartfon, a na nim szereg aplikacji służących pracy, rozrywce czy wyszukiwaniu informacji. Rynek aplikacji mobilnych rozwija się z roku na rok. Sprawdź, jakie trendy będą dominować w ich rozwoju w 2021 roku.

 

Rozwijanie aplikacji mobilnych

Aplikacje mobilne to oprogramowanie stworzone dla urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy tablety. Liczba użytkownicy tych urządzeń wzrasta z każdym rokiem, dlatego też rynek aplikacji rozwija się znacząco. Twórcy aplikacji mają różne cele związane z ich rozwojem, które muszą pogodzić z potrzebami i nawykami swoich odbiorców.

Muszą nadążać za aktualnymi trendami, które potęgowane są przez rewolucję technologii. Jednym z takich obszarów, na które warto zwrócić uwagę, jest Wirtualna i Rozszerzona Rzeczywistość (VR/AR). Te pierwsze pozwalają nam przenieść się zupełnie do wirtualnego świata przy pomocy specjalnych gogli. Z możliwości wirtualnej rzeczywistości chętnie korzystają twórcy gier i filmów. Natomiast aplikacje AR są bardziej powszechne, gdyż nie potrzeba spektralnych urządzeń, aby z nich korzystać.

aplikacje smart watch

Wystarczy aplikacja, której działanie przedstawia nam obraz wpasowane u otaczającą nasz rzeczywistość. Z rozszerzonej rzeczywistości mogę korzystać użytkownicy popularnych mediów społecznościowych takich jak Instagram czy Snapchat, czy fani gier. Jest ona też wykorzystywana w branży e-commerce np. przez firmę Magnat, która pozwala nam obejrzeć kolor farby na własnej ścianie. Kolejną technologią, która wspiera rozwój aplikacji to Sztuczna inteligencja (AI).

Kopiuje ona procesy, zachowania i wpływa na podejmowanie codziennych decyzji. Nierzadko jest trudna do wychwycenia przez niewprawnego obserwatora, gdyż szybko się rozrasta wraz z czasem spędzonym przed ekranem przez użytkownika. Najczęściej jest spotykana w grach, treściach spersonalizowanych, rozpoznawaniu głosu i obrazu. Przykładami produktów, które na niej bazują, są Apple Siri, Google Assistant i Alexa.

Aktualne trendy w aplikacjach mobilnych

Jednym z rozwijających się trendów w tworzeniu aplikacji jest Internet rzeczy (IoT). Jest to pojęcie, który połączył urządzenia codziennego użytku z internetem. Tym samym pozwolił na sterowanie nimi, wykorzystując np. nasz smartfon. Jest szeroko stosowany w opiece zdrowotnej (telemedycyna), logistyce (śledzenie przesyłek), transporcie (e-hulajnogi) czy życiu codziennym (w sprzętach domowego użytku).

Kolejny trend, który zyskuje rzesze użytkowników to Mobilny Portfel, dzięki któremu możemy zapłacić za nasze zakupy online, przechowywać nasze karty lojalnościowe i zniżkowe czy przechowywać dowodowy zakupów. Wystarczy wyciągnąć telefon i możemy odpowiednią aplikacją zapłacić za zakupu np. w sieci sklepów Żabka. Ostatnim trendem, jaki warto obserwować, są Chatboty i ich rosnąca popularność. Są one wykorzystywane, aby usprawniać relację z klientami, którzy dzięki tej technologii mogą w czasie rzeczywistym uzyskać niezbędne informacje np. na temat usługi czy produktu, który chcą nabyć, lub uzyskują wsparcie po sprzedażowe.

Przykładem firmy, która z powodzeniem korzysta z chatbotów, jest In-post. Jego zapytaj-MATa pomaga klientom w rozwiązywaniu podstawowych problemów z wysyłką i udziela odpowiednich informacji na temat usługi.